صفحه اصلی  اخبار و مقالات  مقاله  روش صحیح نصب کاشی به کمک چسب کاشی

روش صحیح نصب کاشی به کمک چسب کاشی

روش صحیح نصب کاشی به کمک چسب کاشی

روش صحیح نصب کاشی به کمک چسب کاشی


📕اعمال ناصحیح در بسیاری از موارد حتی اگر از چسب کاشی مرغوب استفاده شود موجب بروز مشکلات می شود: رایج ترین ایراد، عدم استفاده از ماله های شانه دار در هنگام اعمال چسب است که موجب ایجاد حفرات هوا و عدم تماس کل سطح كار با کاشی و ایجاد چسبندگی لازم می شود. ضخامت شانه ها و فاصله ي آن ها از یکدیگر نیز تأثیر بسیاری بر میزان چسبندگی دارد در یک تحقیق صورت گرفته استفاده از ماله های شانه دار با فاصله ي کمتر میزان چسبندگی را تا 20درصد افزایش می یابد. مهارت پایین نیروی انسانی در اعمال چسب و عدم یکنواختی در اجرا در میزان چسبندگی تأثیر بسیاری دارد. جهت بهبود قدرت چسبندگی اعمال یک لایه پرایمر تاثیر بسیاری بر قدرت چسبندگی مخصوصا در هنگام استفاده از قطعات سنگین و بزرگ دارد. سازگاری چسب و كاشي از دیگر عوامل موثر بر حفظ دوام و زیبایی نهايي سطح می باشد. نصب قطعات بزرگ و سنگین مانند گرانیت های سبز و مرمر با چسب های معمولی راهکار مناسبی به نظر نمی آید، بلکه در این موارد بایستی از چسب پرسلان يا چسب اپوکسی استفاده نمود. در کاشی های شیشه ای و پرسلان که دارای جذب آب پایینی می باشند چسب های معمولی قدرت چسبندگی بالایی ندارند و استفاده از چسب های پرسلان(سرام فیکس ) ترجیح داده می شود.

📗توجه به این نکته ضروری می باشد که در هنگام استفاده از کاشی شیشه ای از بکارگیری چسب های رنگی جدأ پرهیز شود. وزن کاشی و سنگ نیز در انتخاب قدرت چسبندگی و بنابراين نوع چسب بسیار موثر است. در کاشی ها و سنگ ها توصیه می شود جهت پیوستگی بیشتر و عدم ایجاد حفرات هوا، یک لایه چسب در پشت کاشی نیز اعمال شود. خاصیت ارتجاعی مناسب، مقاومت مناسب در برابر تغییرات دمایی، قدرت چسبندگی مناسب،سهولت در اجرا،سازگاری با انواع سطوح و ... همگی موجب برتری این روش بر استفاده از روش ملاتی است. ضخامت مناسب چسب اعمال شده بین 10-2میلیمتر است.

📘اعمال لایه های ضخیم به دلیل افزايش خاصیت الاستیک، موجب اثرگذاری عکس می شود. از مزیت های استفاده از چسب کاشی به قابلیت کارپذیری بیشتر نسبت به ملات،امکان تنظیم کاشی بعد از نصب(در ساعت اولیه)،مقاومت در برابر انقباض و انبساط، قابلیت نصب بر روی سطوح انعطاف پذیر، قابلیت نصب به روی سطوح چوبی و کاشی،مقاوم در برابرنفوذ عوامل شیمیایی،مقاوم در برابر نفوذآب و ... اشاره نمود.

یکی از تصورات اشتباه در هنگام انتخاب چسب کاشی تنها توجه به مسله ي قدرت چسبندگی است. در صورتی که تنها معیار چسبندگی، لازم و کافی نیست. انعطاف پذیری، مقاوم در برابر تغییرات دمایی،مقاومت در برابر ارتعاش، موجب افزایش طول عمر کاشی و سنگ ها مي شود. بسیاری از ضعف ها و محدودیت های استفاده از ملات ماسه سیمان، نیاز به به كارگيري یک مصالح جدید را بیش از پیش آشکار می ساخت. ظهور کاشی های جدید از جمله کاشی های پرسلان و شیشه ای،گسترش مناطق صنعتی ،افزایش ساختمان های بلند، مكان هاي داراي ارتعاش بالا در كنار عدم امکان نصب کاشی روی کاشی های قدیمی،عدم امکان نصب کاشی روی بستر های انعطاف پذیر نظیر چوب، نصب سنگ های گرانیت و مرمر با وزن بالا تنها بخشی از محدودیت های موجود در استفاده از روش قديمي می باشند. ظهور چسب کاشی در سالیان اخیر بسیاری از محدودیت های ذكر شده را رفع نمود، اما استفاده نادرست و وجود برخی از باورهای ناصحیح راجع به آن موجب بروز مشکلاتی از جمله ترک و عدم چسبندگی، جدا شدن کاشی و سنگ را از سطح پايه به دنبال داشت. یکی از مهمترین پارامترها قبل از اجرای چسب آماده سازی بستر کار می باشد. ایجاد یک بستر صاف و مناسب از مهمترین الزامات برای عدم ترک خوردگی می باشد. در صورت آماده نبودن سطح و وجود ناهمواری های بسیار، ابتدا اقدام به رفع آن ها نموده و سپس چسب اعمال گردد. در دیوارهای گچی و کاهگلی قبل از استفاده از چسب حتمأ سطح دیوار با استفاده از ملات ماسه سیمان،آماده شود. از جمله دیگر اقدامات لازم در آماده سازی بستر،در هنگام کاشی کاری به روی سطوح قدیمی و یا کاشی های قدیمی حتمأ سطح را تیشه ای و مضرس نمایید. حتمأ از تراز نمودن سطح اطمینان حاصل نمایید زیرا موجب ایجاد بسیاری از ترک ها می شود. مساله ي دیگری که شدیدأ به اشتباه گسترش یافته است و موجب عدم چسبندگی لازم و جدایش می شود، اشباع نمودن کاشی با آب قبل از نصب آن است.این امر موجب عدم چسبندگی لازم می شود پس حتمأ در هنگام استفاده از چسب کاشی از کاشی خشک با سطح تمیز استفاده نمایید. در مناطق دارای رطوبت بالا و استفاد از کاشی های با جذب آب بالا حتمأ بایستی قبل از اجرای کار از ایزولاسیون نمودن کاشی اطمینان حاصل نمود.این عمل با استفاده از یک لایه پرایمر مناسب به روی کاشی امکان پذیر می باشد.همانند حالت کار با ملات ماسه سیمان در این حالت نیز حتمأ بایستی از تمیزی و عدم وجود گرد و غبار در پشت کاشی اطمینان حاصل نمود. بعد از آماده سازی سطح، انتخاب و اعمال صحیح چسب کاشی از اولویت های مهم دیگر می باشد. قبل از اعمال چسب کاشی،انتخاب یک چسب مناسب و دارای استانداردها و ویژگی های اشاره شده در فوق به مراتب از اهمیت بیشتری در مقایسه با اجرای آن برخوردار می باشد.انتخاب چسب مناسب تابع عوامل بسیاری از جمله نوع منطقه و شرایط جوی حاکم،مکان مورد استفاده،نوع و جنس بستر،نوع،جنس و وزن کاشی و سنگ،سطوح تحت فشار،سازگاری آن با کاشی و ... است.


Zhikava-Logo

آمار سایت

بازدید امروز : 98 نفر
بازدید دیروز : 175 نفر
بازدید هفتگی : 1664 نفر
بازدید ماهیانه :  6409 نفر
بازدید کل : 402844 نفر
آی پی شما :  3.236.234.223
Back to Top